Jak vybrat klobouk?

Rádi chodíte sladění a módní doplňky jsou pro vás stejně důležité jako samotný oblek nebo šaty? Kloboukem vašemu celému outfitu nasadíte pomyslnou korunku. Druh klobouku vybírejte nejen podle vkusu, ale také tvaru obličeje. Šikovně zvolený střih vám opticky protáhne obličej nebo zjemní ostré rysy.

Jaké druhy klobouků existují a jak si mezi nimi vybrat?

Druhy klobouků

Slaměný

Kdy pro vás začíná to pravé léto? Prvními slunečními dny, plaváním v pískovně nebo objednáním ledové kávy? Při tom všem můžete nasadit prodyšný slaměný klobouk a umocnit sluncem zalitou atmosféru. K vodě i na parné výlety na dovolené se skvěle hodí slaměné westernové klobouky se zahnutou krempou po stranách. Slamáky jsou navíc poměrně univerzální, takže budou skvěle vypadat na vás i vašem partnerovi.

Buřinka

Chcete být gentleman se vším všudy? Pak vám nesmí chybět svérázná buřinka, která dodá celému vašemu obleku na důležitosti. Buřinka ozvláštní váš outfit a dodá munici všem vyznavačům overdressed oblékání, tedy těm, kteří rádi provokují přílišnou elegancí.

Baret

Představte si pruhovaného mima s kšandami a černou měkkou čepičkou. Té se říká baret (z francouzského béret). Poznáte ji podle kruhovitého či mnohoúhelníkového tvaru s mírně vyklenutným dýnkem (vnitřní strana střechy klobouku). Nošením baretu upoutáte pozornost svou nedbalou francouzskou elegancí. Skvěle se hodí k oblekům, kostýmkům a lehkým svetříkům.

Baret můžete nosit v létě i v zimě ke kabátům

Fedora

Fandíte v mafiánských filmech spíše záporákům? Možná právě proto, že mají okouzlující šmrnc. Fedora je právě tím doplňkem, který obyčejnému obleku dodá říz. Tento klasický klobouk poznáte podle široké krempy a charakteristické stuhy. Unosíte ji v létě ke košili a v zimě ke kabátu.

Bekovka

Jestli vám přijde fedora atraktivní, pak možná nespustíte oči z bekovky také nazývané kapitánky. Ta má místo krempy lehký kšilt, díky kterému budete působit ležérně, přesto elegantně. Tradičně se bekovky vyrábí z tvídu, dnes už seženete také bavlněné i lněné kousky skvělé na léto.

Bokovka se skvěle hodí k tvídovému obleku

Velikost

K tomu, abyste sehnali padnoucí klobouk, vám postačí znát obvod hlavy. K tomu budete potřebovat krejčovský metr. Veďte jej kolem nejširší části hlavy, nad ušima v místě, kde ho chcete nosit. Metr zas tolik neutahujte, jinak by vám byl klobouk příliš těsný. Pokud naměříte hodnoty s desetinným místem, zaokrouhlujte nahoru. Velikost se většinou udává v obecně známém značení XS–XXL, v tabulce níže potom najdete převody obvodů na konfekční velikosti.

Velikost Obvod hlavy (cm)
XS 52–53
S 54–55
M 56–57
L 58–59
XL 60–61
XXL 62–63

Pokud zrovna nemáte po ruce metr a nechcete se zdržovat se zjišťováním velikosti, vsaďte na univerzální velikost. Tyto klobouky se elasticky přizpůsobí od cca 56 do 60 cm. Rozměry si však vždy zkontrolujte u daného výrobce. Hodnoty se často liší napříč značkami.

Nemáte doma krejčovský metr? Použijte provázek, jehož hodnoty si pak změříte na pravítku.

Materiál

Na materiál se zaměřte, pokud již víte, v jakém ročním období nebo k jakému oblečení chcete klobouk nosit. Některé modely, například fedora, většinou seženete v ustáleném provedení, v tomto případě plstěném. V létě volte spíše lehčí, prodyšné kloboučky s širší krempou, v zimě naopak izolovanější a silnější látky s podšívkou.

  • Bavlna – prodyšná příjemná látka, ideální na léto
  • Sláma – lehké klobouky z rostlinného vlákna vhodné k vodě
  • Polyester – syntetický protějšek bavlny, ideální na léto
  • Len – velmi prodyšné provedení vhodné do parných dní
  • Kůže – často se používá pro jezdecké a westernové klobouky, těžší materiál, vhodný do chladnějšího počasí
  • Vlna – hřejivý klobouk, který ochrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami, tvídová vlákna z vlny se běžně používají na bekovky
  • Plst – může nabývat různé podoby od hladkých, zámišových až po velurové úpravy
Klobouky z rostlinného vlákna se skvěle hodí do slunečných dní

Výběr podle typu obličeje

Myslíte si, že klobouky nejsou nic pro vás? Pak jste možná vždy zkoušeli nevhodný tvar nebo velikost. Klobouk sluší každému, jen je třeba jeho výběr podřídit tvaru vašeho obličeje.

Hranatý obličej

Připomíná váš obličej vzdáleně čtverec? Výrazná brada a lícní kosti jsou podobně dlouhé jako čelo? Vybírejte takový klobouk, který vám pomůže opticky zjemnit a protáhnout váš obličej. Slušet vám bude široká, klidně vlnitá, krempa, barety a další klobouky asymetrického spíše zaobleného střihu.

Trojúhelníkový obličej

Široké čelo i líce postupně střídá úzká špičatá brada? Pak máte trojúhelníkový či srdcovitý tvar obličeje. Pro vás bude výbornou volbou klobouk s úzkými okraji a jiným asymetrickým řešením. Vyvarujte se modelům s vysokou hlavou a příliš širokým střihům. Ty by totiž ještě opticky široké čelo zvětšily.

Dlouhý obličej

Jste štíhlý typ s dlouhým obličejem? Pak se spíše vyhýbejte vysokým kloboukům, ty by akorát umocnily vaši již tak výraznou výšku. Raději se zaměřte na klobouky s širokou krempou a hlubší korunou (část, která sedí na hlavě).

Klobouky s širokou krempou sluší podlouhlým obličejům

Kulatý obličej

Hledáte klobouk, který by ideálně opticky zúžil a protáhl váš obličej? Sázkou na jisto je fedora se středně širokým klopeným okrajem i vyšší klobouky ostrých rysů. Raději upusťte od malých kloboučků jako třeba barety.

Oválný obličej

Nepozorujete na svém obličeji žádné výrazné asymetrie a čelo s bradou jsou zhruba stejné? Pak máte pravděpodobně oválný obličej, který je jako stvořený pro nošení klobouků. Sáhnout můžete po jakémkoliv typu od širších plných klobouků, bekovek po asymetrické modely.

Nejčastější otázky

Kde skladovat klobouk?

Odkládáte klobouk na delší dobu například mimo sezónu? Pak se vyplatí pořídit krabici na klobouky, do které bezpečně pokrývku uložíte. Pokud najdete ve skříni volnou poličku, můžete klobouk uložit tam. Jakmile by se uvnitř však mačkal s vícero doplňky, mohl by se po čase začít deformovat. Klobouky nenechávejte volně v pokoji, po čase by na ně dosedal prach.

Jak čistit klobouk?

Zašpinili jste si klobouk a nevíte, jak se zbavit nečistoty? Klobouky rozhodně neperte ani jinak chemicky nečistěte. Raději sáhněte po žíněném kartáči a materiál mírně osvěžte nad napařovací žehličkou. Vyzkoušet také můžete vlhký hadřík, kterým jemně rozetřete lokální skvrnu. Myslete však na to, že klobouk není odolný proti vodě. Drobný déšť mu neuškodí, ale deštník jím nenahrazujte. Pokud si se znečištěním nevíte rady, přenechte klobouk profesionálům v čistírně.

Kdy ve společnosti sundat klobouk?

Ženy jsou podle etikety z obliga. Slušivý klobouček mohou nosit kdekoliv ve společnosti ať už venkovní, tak vnitřní. Naopak gentleman sundává klobouk vždy u stolu, v budovách úředních i církevních a významných společenských akcích jako svatby nebo pohřby. Také během státní hymny se sluší pokrývku hlavy sejmout a vyjádřit tak svou úctu.